Tarptautinė astronomų sąjunga (IAU) 2019 m. organizuoja projektą „IAU100 NameExoWorlds“ savo 100-ųjų įkūrimo metinių proga (IAU100). IAU suteikė galimybę kiekvienai pasaulio šaliai pavadinti vieną egzoplanetą ir jos pagrindinę žvaigždę.

Tarptautinė astronomų sąjunga yra didžiausia astronominė organizacija, kuri yra subūrusi daugiau kaip 13 500 profesionalių astronomų iš daugiau nei 100 pasaulio šalių. Jos misija – remti ir saugoti astronomiją visais jos aspektais, įskaitant mokslinius tyrimus, bendravimą, švietimą ir vystymąsi bei skatinti tarptautinį bendradarbiavimą. IAU taip pat yra vienintelė visuotinai pripažinta organizacija, atsakinga už oficialių pavadinimų skyrimą kosminiams kūnams ir jų paviršiaus dariniams.

IAU100 NameExoWorlds komitetas kiekvienai šaliai skyrė vieną žvaigždę su planeta. Sistemos buvo atrinktos taip, kad jas būtų galima matyti iš konkrečios šalies (bent jau iš sostinės, jei šalis yra didelė) bent jau dalį metų. Visos pasirinktos planetinės sistemos susideda iš pavienės žvaigždždės su viena žinoma planeta. Gali būti, kad šios žvaigždės turi kitų planetų, kurios bus atrastos ateityje. Visos planetos yra panašaus į Jupiterį arba Saturną dydžio, o jų masės yra nuo 0,1 iki 5 Jupiterio masių. Apie 70% šių planetų buvo atrasta spektroskopiškai matuojant pagrindinės žvaigždės radialinio greičio pokyčius dėl planetos įtakos, o 30% tranzito metodu tiriant žvaigždės spinduliavimo susilpnėjimą kai jos planeta kerta žvaigždės diską. Visos planetos buvo aptiktos antžeminiais teleskopais. Šių planetų pagrindinės žvaigždės dažniausiai yra F, G, K ir M spektrnių tipų. Jas galima pamatyti su mažais teleskopais.

Lietuvai buvo suteikta galimybė pasiūlyti pavadinimus HAT-P-40 žvaigždei ir jos planetai.
Balsavimas pradėtas.

Kontaktai turintiems papildomų klausimų:

Gražina Tautvaišienė <grazina.tautvaisiene@tfai.vu.lt>

Šarūnas Mikolaitis <sarunas.mikolaitis@tfai.vu.lt>


Meniu