APIE OBJEKTŲ SĄRAŠAS TAISYKLĖS PATEIKIMO FORMA DUK IAU MOLĖTŲ AO

Tarptautinė astronomų sąjunga paskelbė planetų pavadinimų konkursą NameExoWorlds 2022. Renkame pavadinimus 20 egzoplanetų,
kurios yra Džeimso Vebo kosminio teleskopo stebėjimų programoje!

Pasiūlymus gali teikti bet kas iš viso pasaulio – taigi jie gali būti siunčiami ir iš Lietuvos.

Iki šiol Tarptautinė astronomų sąjunga (IAU) vykdė dvi pasaulines egzoplanetų pavadinimų suteikimo kampanijas. Ši – jau trečioji.
Paskutinėje IAU 100-mečio proga paskelbtoje kampanijoje 2019 metais kiekviena šalis galėjo pavadinti „savo“ žvaigždę ir egzoplanetą.
112 šalių nusprendė pasinaudoti šia galimybe. Dviejų etapų konkurse dalyvavo 780 000 žmonių iš viso pasaulio. Lietuva išrinko pavadinimus Vytis ir Taika.

Šį kartą konkursų kiekvienai šaliai nebus – visi pasiūlymai bus pateikiami naudojant vieną IAU formą, kurią rasite NameExoWorlds 2022 svetainėje.

Pasiūlymų negali teikti vienas asmuo – turėtų būti suformuota komanda, kurią sudaro studentai, mokytojai, astronomijos entuziastai,
astronomijos mėgėjai ir astronomai profesionalai. Nebūtinai kiekvienoje komandoje turi būti kiekvienos iš šių kategorijų atstovas,
bet IAU siekia kuo platesnio dalyvių rato.

Viena komanda turi teisę pasiūlyti pavadinimus vienai žvaigždei ir vienai planetai. Iš konkurso svetainėje pateikto sąrašo galite
pasirinkti bet kurią sistemą.

Reikia pateikti raštišką pavadinimo idėjos pagrindimą anglų kalba, daugiausia iki 300 žodžių.

Be to, verta pridėti vaizdo įrašą lietuvių kalba su angliškais subtitrais, paaiškinant, kodėl sugalvotas pavadinimas yra tinkamas.
Vaizdo įrašas nėra privalomas, bet rekomenduojamas.

Sugalvoti pavadinimą ir jį aprašyti – dar ne pabaiga. Komanda taip pat turėtų surengti mokslo populiarinimo renginį, susijusį su ekstrasaulinėmis planetomis.
Duodama visiška laisvė, kokį renginį organizuoti – IAU neriboja konkurso dalyvių kūrybiškumo. Tačiau jei renginys neįvyks, į pasiūlymą dėl žvaigždės ir planetos pavadinimų nebus atsižvelgta.
Konkurso formoje turite pridėti reportažą iš renginio (anglų kalba, iki 300 žodžių), taip pat galite pridėti nuotraukų ar vaizdo įrašą.

Pateikite paraišką užpildydami konkurso formą iki 2022 m. gruodžio 11 d.

Terminai

Pasiūlymų iš viso pasaulio rinkimo etapas truks iki 2022 m. gruodžio 11 d. Jie turėtų būti siunčiami naudojant NameExoWorlds 2022 svetainėje esančią formą.

Tada į veiksmą įsitrauks nacionaliniai komitetai, sudaryti iš atskirų IAU biurų nacionalinių koordinatorių atstovų.
IAU būstinė perduos visus pateiktus pasiūlymus iš konkrečios šalies komiteto nariams, o komitetui bus pavesta savo šalies vardu pasirinkti
pagrindinį pasiūlymą ir du rezervinius pasiūlymus.

Trečiajame etape IAU komisija išnagrinės visus nacionalinių komitetų pasiūlymus ir parinks pavadinimus 20 planetų sistemų.
Rezultatai bus paskelbti 2023 m. kovo 20 d. Nuo šiol šie pavadinimai taps oficialiais.

Daugiau informacijos

NameExoWorlds 2022 konkurso puslapis
Pateikimo forma žvaigždės ir planetos pavadinimams siūlyti
IAU pranešimas: „NameExoWorlds 2022“ konkurso pradžia
Saulės sistemos mažųjų kūnų pavadinimų duomenų bazė
IAU informacija: egzoplanetų pavadinimo suteikimas