Molėtų astronomijos observatorija tarp egzoplanetos atradėjų | MAO

Molėtų astronomijos observatorija tarp egzoplanetos atradėjų

Tarptautinė mokslininkų grupė, vadovaujama Roberto Silvočio (Roberto Silvotti) iš Italijos Nacionalinio astrofizikos instituto (INAF) pranešė atradusi planetą prie labai senos žvaigždės, jau pergyvenusios raudonosios milžinės stadiją. Įdomu tai, kad tai pirmoji egzoplaneta, prie kurios atradimo prisidėjo ir lietuvių mokslininkas.

Daugiau kaip dvidešimt mokslininkų keletą metų stebėjo ir analizavo karštos subnykštukės V 391 Pegasi pulsacijas Visos Žemės Teleskopo (WET – Whole Earth Telescope) programoje. Šioje programoje dalyvavo ir Rimvydas Janulis iš Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto, stebėjęs šią žvaigždę Molėtų observatorijoje su 165 cm teleskopu.

„Atradimas buvo padarytas gana atsitiktinai, nes egzoplanetų paieškos nėra mūsų grupės tikslas“, - sako R. Janulis. „Tačiau po septynis metus trukusių stebėjimų ir kruopščios jų analizės buvo įsitikinta, kad šios žvaigždės šviesio kitimą galima paaiškinti tik apie ją skriejančios didelės planetos įtaka“, - tęsia jis.

Pastaraisias metais atrandama vis daugiau planetų kitų žvaigždžių sistemose, tačiau ši ypatinga tuo, kad atrasta prie labai senos žvaigždės, jau pergyvenusios raudonosios milžinės stadiją. Mokslininkų nuomone, jos amžius yra apie dešimt milijardų metų. Išdeginusi visą vandenilį, žvaigždė nusimetė savo išorinius sluoksnius ir tapo karšta subnykštuke. Toks pat likimas po 5 mlrd. metų laukia ir Saulės.

Planetos masė daugiau kaip tris kartus viršija Jupiterio masę, jos nuotolis nuo žvaigždės yra 1.7 astronominio vieneto (av), t.y. truputėlį toliau nei Marsas nuo Saulės, apie savo žvaigždę ji apskrieja kiek daugiau nei per tris metus. Būdama raudonąja milžine, V 391 Pegasi buvo vos vieno av nuotolyje nuo planetos.

“Kalbant apie Saulės sistemą, kai mūsų žvaigždė taps raudonąja milžine, Merkurijus ir Venera išgaruos, o Marsas turėtų išgyventi, tačiau Žemė yra tarp jų ir jos likimas nelabai aiškus“,- sako R. Silvotis. „Šis atradimas paskatins kitus žmones ieškoti planetų prie panašių žvaigždžių, ir aš manau, kad jau po kelių metų turėsime pakankamai duomenų, kad galėtume tiksliau prognozuoti, kas laukia mūsų planetos“,- tęsia jis.
Straipsnis, kuriame pranešta apie naujosios egzoplanetos atradimą, paskelbtas rugsėjo 13 d. žurnale „Nature“.