Žvaigždėtosios Naktys, 2011 gegužės 6-7 | MAO

PROGRAMA

DIDŽIOJI SALĖ

18.00 Mantas Povilaitis NSO FENOMENAS

19.00 Valentinas Šaltenis, Algmantas Kleiva TAIKONAUTIKA PASAULINIAME KOSMINIŲ TYRIMŲ KONTEKSTE Kinijos kosmonautikos raida dabartis, perspektyvos ir jos vieta pasaulinų pilotuojamųjų skrydžių fone.

20.00 Libertas Klimka JANUI HEVELIJUI – 400 METŲ

20.30 Solveiga Daugirdaitė ŽVAIGŽDŽIŲ MEDŽIOTOJŲ PAIEŠKOS
Pranešimo tikslas dvejopas: pirma, pristatyti šiuolaikinio vokiečių rašytojo Erico Walzo romaną Žvaigždžių medžiotoja (2006, liet. 2008) kaip vykusį mokslo istorijos ir moterų indėlio į ją meninio aktualizavimo pavyzdį. Šiuo aspektu aptariami ir kiti lietuviškai skaitantiems prieinami pastarojo meto bandymai populiaria forma šiuolaikiniam skaitytojui priminti primirštas, bet savo laiku žinomas istorines moteris, svarstoma populiariosios literatūros samprata ir vertė. Antra, atsiremiant į šio grožinio kūrinio prototipės Elžbietos Hevelijus (1647-1693), Gdansko astronomo Johano Hevelijaus žmonos ir kolegės, darbus, aptariami pirmųjų Europos mokslininkių likimai ir indėlis.

21.00 Jokūbas Sūdžius, VU AO, KOSMINĖS ODISĖJOS
Žmogaus kelionė į kosmosą prasidėjo nuo svajonių. Tačiau svajonės išsipildė tik tuomet, kai pats žmogus sukūrė tinkamas technologijas ir techniką, su kuria jis galėjo saugiai pakilti virš Žemės ir laimingai į ją sugrįžti. Šioje paskaitoje prisiminsime svarbiausius žmonijos kelio į kosmosą etapus ir pasvarstysime, kokie iššūkiai laukia 21 amžiuje.

22.00 Aivis Meijers RYGOS DŽP STEBĖJIMŲ STOTIS

22.30 Arnis iš Starspace.lv ASTRONOMIJA LATVIJOJE

23.00 Justinas Tamašauskas Gabija Maršalkaitė EGZOPLANETŲ SISTEMOS MŪSŲ GALAKTIKOJE
ES janųjų mokslininkų konkurso nac. etapo F-A darbų sekcijos nugalėtojas

23.20 Motiejus Valiūnas Algimantas Bikulčius Žvaigždžių spiečiaus evoliucija Galaktikos diske

23.40 Rasa Daugėlaitė Eglė Preikšaitytė Orai Lietuvoje astronomų akimis

24.00 Darius Gasiūnas, Diana Krivcovaitė APIE TELESKOPUS - PRADINUKAM IR BLONDINĖM
Ką daro ir ko ne teleskopas. Teleskopų optika, vamzdžiai ir montuotės. Teleskopų įėjimo ir įšėjimo vyzdžiai. Kaip gera vaizdą atskirt nuo blogo? Optimalus didinimas. Veidrodiniai ir lęšiniai objektyvai. Chromatai ir apochromatai – jų prasmė pardavėjų ir stebėtojų akimis. Teleskopų regėjimo ir fotografavimo laukai. Teleskopų optikos ir mechanikos mados. Ar visada fotografuojam per teleskopą?

MAŽOJI SALĖ

20.00 Vytautas Gailevičius ASTRONUOTRAUKŲ APDOROJIMAS IRIS PROGRAMA

21.00 Gintas Rudzevičius APIE PATIES PASIGAMINTĄ MONTUOTĘ

22.00 Mantas Povilaitis NSO FENOMENAS